Seval AK

Seval AK

Seval'in Köşesi

YERLİ MALI YURDUN MALI..

05 Eylül 2018 - 12:17

Herkes bunu kullanmalı diye devam eden sloganı hepimiz biliriz. İlkokul sıralarındayken aralık ayında yapılan yerli malı haftasını iple çekerdik. Yerli malı haftası özellikle bağı bahçesi olmayanlar için, samsa-sucuk-bastık gibi ürünlerin her masada sebil gibi olduğu bir gündü. Samsa sucuk bastık gibi ürünlerin dışında yerli malından aklımda kalan öğretmenlerimiz dahil, tüm arkadaşların büyük bir heyecan içerisinde bu güne hazırlanışımızdı.

Günümüzde bu yerli malı haftası nasıl yapılıyor bilmiyorum ama esas millet olarak olabildiğince yerli malına dönüş yapmamız gereken bir dönem içerisindeyiz.

Bilindiği üzere, ülkemizi cennet vatanımızı yıllardan beri bölmeye çalışan sözde dost ülkeler, topla tüfekle, içimizdeki satılmışları devreye sokarak yapamadıkları işi, ekonomik olarak yapma peşindeler.

Yıkılmayacağız, ayakta dimdik duracağız ve millet olarak bunun da üstesinden geleceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok.

Bu ekonomik saldırıyı atlatmanın yollarından biride her vatandaşın yapabileceği gibi, mümkün olduğunca yerli malı kullanmak.

Hayatımızı idame ettirecek kadar yerli malı olmadığını hepimiz biliyoruz. En azından eti, madenlerinin ürettiği deterjandan başlayarak bunu yapabiliriz. Özellikle Yahudi ve Amerikan menşeili gıda ürünlerinden uzak durarak bunu başarabiliriz.

Dolarla alınmış ve kullanmakta olduğumuz cep telefonlarını kırarak, parçalayarak işi dejenere etmeyerek, en azından yenisini alırken bu tür kriterleri göz önüne alarak desteğimiz sürdürebiliriz.

İçeriği ne olduğu belli olmayan ve zaman zaman mide bulandıran gerçeklerle karşımıza çıkan mcdonalds gibi markalardan uzak durabiliriz.

Kısacası, bu ekonomik savaşa karşı memleketini vatanını seven herkesin bir parça destek yapabileceği bir şeyler vardır hayatında.

Bir yerlerden başlayalım.

Ne demiş atalar.. Damlaya damlaya göl olur. İşin sel olup bizi götürmemesi için damla damla mücadele etmenin zamanıdır diye düşünüyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar