Seval AK

Seval AK

Seval'in Köşesi

FLAŞÖRLERİNİ YAK, SADECE 10 DAKİKA..

04 Nisan 2018 - 09:49

Şimdi ‘bu başlıkta neyin nesi’ dediğinizi duyar gibiyim. Yazının içeriğinde neden bu başlığı kullandığımı detaylıca anlatacağım.

Fırsat buldukça Çorum’da ikamet eden ablama, değişik hava teneffüs etmek için ve tatil babında geldiğim doğrudur. Yine Çorum’dayım ve Size birazcık Çorum merkezden bahsetmek istiyorum. Ablamın evi çarşı merkeze 8 dakika yürüyüş mesafesinde, araba ile ise sadece 3 dakika. Nüfusu çok olmasa da, tarih kokan dar sokakları, her şeyi çok ince düşünülmüş o muhteşem mimarisi, parkları,caddeleri,samimi insanları, o huzur veren ve aynı anda havalanan binlerce güvercinleri, insan odaklı yapılan ve halkın kullanabileceği düzeyde çok sosyal alanı..

İnanın bunları yazarken daha sayamadığım ve buraya sığdıramayacağım çok güzel hizmetler.. Her gelişimde bıkkınlık göstermeden, zevkle gezdiğim memleketlerden biridir.. Bunların içersinde trafikte aracımı bırakacak otopark ararken, en dikkat çekici tabela ise FLAŞÖRLENİZİ YAKIN, SADECE ON DAKİKA BEKLEYİN ibaresi oldu.

Şimdi bu ne derseniz, hemen izah edeyim. Her şehirde olduğu gibi geçen yıl geldiğimde de burada da parkomat sistemi vardı, aracının kaldığı kadar belirli miktarda ücret veriliyordu. Bu yıl tamamen kaldırılmış bu parkomat olayı, yerine ise 2 metre aralıklarla yol boyu tabela asılmış ..

FLAŞÖRLENİZİ YAKIN, SADECE ON DAKİKA BEKLEYİN…

Belediye bu sistemi o kadar benimsetmiş ki araç sahiplerine, her gelen araç sadece on dakika bekleyip akabinde olduğu yeri terk ediyor ve diğer araç yerine giriyor. On dakikayı geçen araçlar uyarılıyor, şayet araç sahibi gelmezse bir güzel çekici çağırılıp, araç bulunduğu yerden kaldırılıyor.

Bu böyle gün bitene dek sürüyor. Ve inanın bana bu sistemle trafik öyle güzel akıyor ki,tek bir tane bile araçlara müdahale eden trafik polisi veya zabıta göremezsiniz.. Diyeceğim o ki; benim memleketim Büyükşehir oldu.

Belki de birçok şehrin almadığı kadar hizmet görüyor. Yollar, parklar, tüneller, kavşaklar, kayak merkezleri, devasa mesire alanları yapılıyor..

Neden bu park olayı benim memleketim de de bu şekilde çözümlenmesin ki...

Son Yazılar