Seval AK

Seval AK

Seval'in Köşesi

ÇORUM YOLLARINDAYIM..

28 Mart 2018 - 10:10

Dün sabah yine abla ve yeğen hasretiyle Çorum yollarına düştüm. Çoktan beri senede birkaç kere gittiğim bu yolda, bu zamana kadar gittiklerimin hepsinden daha iyi bir seyahat yaptığım için, bunu paylaşmak istedim.

Bu zamana kadar yaptığım en rahat seyahat diyorum, Çünkü; memleketten çıktığınız andan itibaren, Çorum’a kadar kaliteli yollardan gidiyorsunuz. Yaklaşık 600 km.lik yolda çok az bir bölünmemiş yol var.  Kahramanmaraş çıkışındaki yollar elbette geç kalındı eleştirisine maruz kalabilir. Bazan “şer” bildiğimiz şeyler, karşımıza “hayır” olarak çıkar. Nitekim burada da böyle odu. Kahramanmaraş-Tekir arası ilk düşünüldüğü gibi olsaydı, şimdiki gibi  viyadük ve tünellerden oluşan kaliteli bir yol yerine sadece, eski yolun genişletilmiş hali ve yine bölünmüş ama kıvrım kıvrım bir yol olacaktı.

Şu anda yapımı devam eden tünelin bitimi ile Kürtül rampası da yok olduğunda, yıllardan beri kör noktada kalmanın sıkıntısını yaşayan Kahramanmaraş’ımız, özellikle Güneydoğu ve Doğunun bir kısmının iç Anadolu-Ankara ve İstanbul bağlantısını gerçekleştiren bir güzergah haline gelecektir.  Bununda ekonomiye, günlük alışverişten kaynaklanan sıcak para sirkülasyonuna ne kadar katkısı olacağını hep beraber göreceğiz.

Kahramanmaraş’tan Çorum’a kadar olan yol üzerinde hemen hemen her kavşak, her bağlantı klasik 4 yol kavşağı olmaktan çıkartılarak, köprülerle, alt ve üst geçitlerle güvenli yol haline getirilmiş.

Memleketimizde de çevre yollarındaki battı-çıktılar, köprülü kavşaklar bittiğinde, diğer şehirlerde olan kaliteli yol özlemimiz bitmiş olacak.

İşin bundan sonra ki kısmı, araç kullanan sürücülerimizde.

Yollar güzel, araçlar donanımlı. Geriye kalan tek şey,  Başbakanımız  Binali Yıldırım’ın; “YOLLARIN KRALI OLMAZ, KURALI OLUR” sözünden hareketle, karayollarında karşılıklı saygıyı göz ardı etmemek ve sevdiklerimizi üzmemektir.

Son Yazılar