Tayvan-Taipei'de, Türk Ticaret Ofisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenledi..

Taipei’de kutlanan Cumhuriyet bayramı kutlamalarında Tayvan-Türkiye dostluğu ve işbirliği konuşulurken, dostluk hususunda Kahramanmaraş’ta kurulan “Tayvan Dostluk Hatıra Ormanı” konuşuldu.. Taipei Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi Muhammed Berdibek ve eşi Zeynep Dinçer Berdibek’in konuklarla tek tek ilgilenmesi misafirlerden tam not aldı..

02 Kasım 2022 - 00:40 - Güncelleme: 02 Kasım 2022 - 07:18

Tayvan’ın başkenti Taipei’de Türk Ticaret Ofisi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi.

Taipei Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi Muhammed Berdibek yaptığı açış konuşmasında Tayvan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda giderek güçlenmesi için birçok fırsat olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Tayvan’ın önemli paslanmaz çelik üreticilerinden YC Inox Türkiye’deki yatırımını 43,6 milyon dolara çıkarttı ve Tayvanlı motosiklet devi KYMCO, Türkiye’den Doğan Trend Otomotiv ile işbirliği yaparak Avrupa pazarına açılmak için Türkiye’de üretim üssü kuracak.”

Tayvan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinde karşılıklı vize serbestisinin başlatılmasının ve bununla birlikte Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Taipei arasında haftada 6 uçuş olmasının etkili olduğunu vurgulayan Berdibek, diğer yandan Tayvan’da eğitim gören 130 Türk öğrenci olduğunu ve öğrenim hayatını Türkiye’de sürdürmek isteyen Tayvanlı öğrencilerin sayısının da her dönem arttığını belirtti.

Daha sonra Berdibek, Tayvan ve Türkiye arasındaki sıkı dostluğun bir nişanesi olarak geçtiğimiz aylarda Tayvan hükümetinin 30 bin fidan bağışlamasıyla Kahramanmaraş'ta “Tayvan Dostluk Hatıra Ormanı” kurulduğunu ifade etti.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Afrika İşleri Genel Müdürü Anthony Chung-Yi Ho ise yaptığı konuşmada; “Tayvan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2021’de bir önceki yıla göre %23 artışla 1,77 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek Tayvan ve Türkiye arasındaki dostluk ve ortaklığın giderek güçleneceğine inandığını” söyledi.

Chung ayrıca Tayvan ve Türkiye hükümetleri ve sivil toplum örgütlerinin Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteciler de dahil olmak üzere sosyal, ticari ve akademik alanlarda geçmişten bugüne işbirliği içinde olduğuna vurgu yaptı.

ABD, Meksika, İsviçre, Nijerya, Malezya, Peru başta olmak üzere birçok ülkenin Tayvan'da yerleşik ofislerinin temsilcileri, iş dünyasının önemli isimleri ve Tayvan’da yaşayan Türk vatandaşlarının katıldığı resepsiyonda Taipei Türk Ticaret Ofisi Temsilcisi Muhammed Berdibek ve eşi Zeynep Dinçer Berdibek’in konuklarla tek tek ilgilenmesi de gecenin hoş detayları arasında yerini aldı.

Katılımcılara verilmek üzere başta Türk Hava Yolları’ndan bilet ve çeşitli hediyeleri içeren çekilişin yapılması ve Türk mutfağından eşsiz lezzetlerin ikram edilmesiyle sona eren gece konuklardan tam not aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan :
Cumhurbaşkanı Erdoğan :"14 Mayıs'ta da inanıyorum ki...
Arif Şen Ağabeyimizi Dualarla Rahmet – i Rahman’a Uğurladık
Arif Şen Ağabeyimizi Dualarla Rahmet – i Rahman’a Uğurladık