Projeler Meyvelerini Vermeye Başladı

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladığı ve Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkalığı (YIKOB) tarafından desteklenen projelerinden olan ve Evri mahallesinde kurulumu tamamlanarak 3700 m2 kapalı alanıyla bölgede örnek teşkil eden topraklı seramızda üretimin ikinci sezonuna girmiş bulunmakta.

08 Haziran 2020 - 14:55

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladığı ve Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkalığı (YIKOB) tarafından desteklenen projelerinden olan ve Evri mahallesinde kurulumu tamamlanarak 3700 m2 kapalı alanıyla bölgede örnek teşkil eden topraklı seramızda üretimin ikinci sezonuna girmiş bulunmakta. Geçtiğimiz dönem domates, biber ve hıyarın karışık üretildiği serada bu sezon tek çeşit olarak hıyar üretimi yapılmakta ve teknik ekibimiz tarafından düzenli olarak takibi ve kontrolü gerçekleştirilmektedir.

Bugün hem seramızı kontrol etmek, hem üretim durumunu değerlendirmek hem de sera sahibi ile kısa bir söyleşi yapmak amacıyla İlçe Müdürü Cemal Karasakal ile birlikte Evri Mahallesinde bulunan seraya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sezon başından bu yana 30 ton verim aldığını ve hedefinin 60 tona ulaşmak olduğunu belirten Yusuf Ertenlice, ürünlerinin hem aroma hem de görüntüsü itibariyle tercih edildiğini, şu ana kadar 1.50 lira ile 7 lira arasında ürün sattığını ve şu an ortalama 4 liradan talebe yetişemediğini belirtmiştir. Gerçekleştirilen bu kısa sohbet esnasında bazı düşüncelerini paylaşan çiftçi:

“Ben yaklaşık 10 yıl önce evimin bahçesinde kendi çabamla küçücük bir sera ortamı kurmuştum. Kış günü o küçük serada yetiştirdiğim sebzeleri yediğim gün bu hayale kapılmıştım. Şimdi bu hayalimin gerçekleşmesinde bana yardımcı oldukları için başta Sayın Valimiz Vahdettin ÖZKAN Beyefendi olmak üzere İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlerime ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu sera sayesinde köyümde istihdam oluşturmuş olduk. Şu an 7 aileden yaklaşık 35 kişi bu seramız sayesinde ekmek parasını kazanıyor. Benim hayalim elbette ki burada sınırlı kalmayacak. Hedefim köyümde seracılığı daha da artırmak ve yurtdışına ihracat yapmak. Kısmet olursa bu yolda işimi daha da ilerletmeyi ve seramı büyütmeyi amaçlıyorum. Bu işe girmeyi düşünen tüm çiftçi dostlarımın cesur olmalarını ve adım atmalarını tavsiye ederim. Eğer bu işi büyütebilir ve köyümüzde yaygınlaştırabilirsek kendi pazarımızı kurabileceğimizi ve hep birlikte daha iyi kar sağlayacağımızı düşünüyorum.” diyerek bölgedeki diğer çiftçilerimizi seracılığı düşünmeye davet etmektedir.

Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İlçesi tarımının daha üst noktalara taşınması, çiftçilerimizin daha karlı üretim yapabilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaların böyle olumlu neticeleri ile karşılaşmaktan duyduğu memnuniyetle birlikte bu projede öncü ve istekli olduğu için değerli çiftçiye  ve ilçeye bu hizmetin ulaşmasında emeği geçenlere ayrıca teşekkür ettiler. Pazarcık için çalışmalar artarak devam edecek.

  

Kaynak: Habermerkezi46

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güvenç Yeniden TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Seçildi
Güvenç Yeniden TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Seçildi
Kahramanmaraş'ta seyir halindeki otomobilde çıkan yangını zabıta söndürdü
Kahramanmaraş'ta seyir halindeki otomobilde çıkan yangını...