KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programını açıkladı

KOBİ’lerde yeşil dönüşüm, AB Yeşil Mutabakatında da belirtildiği üzere kaçınılmaz hale geldi. KOSGEB KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı açıkladı.

08 Temmuz 2022 - 12:13

KOBİ’lerde yeşil dönüşüm, AB Yeşil Mutabakatında  da belirtildiği üzere kaçınılmaz hale geldi. KOSGEB KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı açıkladı.
Destek programı kapsamında; yıllık enerji tüketimi 10-99 TEP aralığındaki işletmeler için ayrı 100-500 TEP aralığındaki işletmeler için ayrı olmak üzere destek tasarımı yapıldı.
Yıllık enerji tüketimi 10-99 TEP aralığındaki işletmelerin; yetkili aracılardan alacakları motor etüdü hizmeti ve bu etüt neticesinde değiştirilmesi önerilen motor değişimi giderlerine toplamda 102.500 TL’ye kadar destek sağlanacaktır.  Böylece işletmelerdeki verimsiz motorlar yenileriyle değişecek ve KOBİ’lerin elektrik sarfiyatında büyük tasarruflar sağlanacak.
Yıllık enerji tüketimi 100-500 TEP aralığındaki işletmelerin; sanayi alanında yetkilendirilmiş EVD şirketlerinden alacakları enerji etüdü hizmeti ve motor değişimi, pompa değişimi, fan değişimi, kompresör değişimi ve değişken hız sürücüsü temini toplam 430.000 TL’ye kadar desteklenecektir. Böylece enerji sarfiyatı yüksek KOBİ’ler için de daha kapsamlı bir dönüşüm amaçlanmaktadır.
Detaylı bilgi için KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü’nü ziyaret edebilir veya 0(312) 595 2546 nolu telefon ile müdürlüğünü arayabilirsiniz.


Kaynak: Habermerkezi46

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta jandarma ekiplerinden sivil denetim
Kahramanmaraş’ta jandarma ekiplerinden sivil denetim
Otomobil traktör römorkuna arkadan çarptı: 4 yaralı
Otomobil traktör römorkuna arkadan çarptı: 4 yaralı