"Acilen Tedbirler Alınmalı"

CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve PM Üyesi Ali Öztunç, Elazığ ve Malatya depreminin ardından, Kahramanmaraş’ın büyük bir risk altında olduğunu söyledi. Öztunç, Türkoğlu ve KSÜ Karacasu Kampüsü risk altında, tedbirle acilen alınmalı” dedi.

01 Şubat 2020 - 13:37 - Güncelleme: 01 Şubat 2020 - 14:49

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, büyük bir felaketin yaşandığı Elazığ ve Malatya Depreminin ardından gündemi değerlendirdi. Kahramanmaraş’ın da büyük bir risk altında olduğunu kaydeden Öztunç, “Deprem olduktan sonra ah vah demenin bir anlamı yok” şeklinde konutu.

Öztunç TBMM’de yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

 

“ÜLKEMİZE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN”

Öncelikle Elazığ, Malatya ve çevre illerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. El ele verdik, yan yana durduk. Siyaset dışı bir yaklaşım sergiledik. Herkes elinden geldiği kadar depremzedelere yardıma gitti. Ülkemize büyük geçmiş olsun.

 

“TÜRKOĞLU’DA DEPREM OLACAĞI BELLİ”

Benim seçim bölgem Kahramanmaraş, deprem bölgesi. Özellikle Türkoğlu ilçemiz. Elazığ depremi ile birlikte hangi televizyon kanalını açarsanız açın, aynen şunlar söyleniyor, ‘Evet, bu deprem Elazığ’da, Sivrice’de, Malatya’da oldu, bundan sonra şu tarafa gider. Burası neresi? Burası Kahramanmaraş Türkoğlu. Bilim insanları açık açık Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesini işaret ediyorlar. Uzun yıllar sonrasında buralardaki fay hatlarında büyük bir birikim yaşanmış. Türkoğlu’da bir deprem olacağı belli. Ne zaman olur onu Allah bilir. Belki 6 ay sonra belki 6 yıl sonra belki 60 yıl sonra. Bilemeyiz ama böyle bir ihtimal var.

 

“TEDBİRLERİN ACİLEN ALINMASI GEREKİYOR”

Peki biz ne yapıyoruz? Tedbir alıyor muyuz. Hayır, almıyoruz. Elazığ depremini Kahramanmaraş çok ciddi hissetti. Ne sirenler çaldı, ne toplanma alanları planlamaları yapıldı. Hiçbir şey yapılmadı. O kadar depreme hazırlık tatbikatı yapılır ama hiçbir şekilde deprem anında yapılan tatbikatların faydasının olmadığı ortaya çıktı. Kahramanmaraş Türkoğlu’nda deprem riski büyüktür. Tedbirlerin acilen alınması gerekiyor.

Tüm kanallarda ‘Deprem öldürmez bina öldürür’ diyorlar. Evet doğru. Bina öldürür. Peki binaların öldürmemesi için tedbir alınıyor mu? Hayır. Bu tedbirleri kimin alması gerekir?

 

“BU BİR UYARIDIR”

Elbette yöneticilerin alması gerekiyor. Ben Kahramanmaraş bölgesinin özellikle Türkoğlu ilçesinin dikkatle incelenmesi gerektiğini, tedbirlerin alınması gerektiğini, binaların şimdiden incelenmesinin gerektiğini, depreme dayanıklı mı, değil mi diye araştırılmasını, nasıl depreme dayanıklı hale gelebileceğinin çalışmalarının yapılmasının gerekliliğine vurgu yapıyorum. Bu bir uyarıdır. Yarın, bir gün deprem olduktan sonra ah, vah demenin bir anlamı yoktur. Şimdiden gereği yapılsın. İnsanlar öldükten sonra ağlasanız ne, ağlamasanız ne!

 

“KSÜ’DE KAMPÜS VE ÜNİVERSİTEDE BİNALAR ÇATLAK HERKES BİLİYOR”

Diğer yandan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Karacasu Kampüsü 2001 yılında deprem yönetmeliğine aykırı yapıldı. Kampüsün depreme dayanıklı olmadığına dair raporlar var. Kampüste, üniversitede binalar çatlak, herkes biliyor. Valide biliyor, belediye başkanı da biliyor, rektörde biliyor, milletvekilleri de biliyor, öğrencilerde biliyor. Ve burada 6 bin öğrenci eğitim görüyor. Öyle çok şiddetli bir depreme gerek yok. Orta şiddetteki bir depremde KSÜ Karacasu Kampüsü yıkılır. Tedbir almak için bu çocukların ölmesi mi gerekiyor? Bir an önce bu kampüs boşaltılmalı,  ya da başka bir çare bulunmalıdır. Şimdiden söylüyoruz bu bir uyarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yatırım programına alınan bu çalışma yıl 2020 olmuş hala hayata geçirilmemiş.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sınav Kaygısı İle Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısı İle Baş Etmenin Yolları
 Aile Sağlık Merkezlerinde hasta sayısı birden %200 arttı..
Aile Sağlık Merkezlerinde hasta sayısı birden %200 arttı..