Abid VANLI

Abid VANLI

REKLAM KOKAN ADAYLAR VE İSMAİL'İN SUÇU NEYDİ..

04 Mayıs 2018 - 19:17

Görev yaptığım Elazığ’da günlük yayın hayatını sürdüren Hakimiyet gazetesi bu başlığı kullanmış. Çok hoşuma gitti. Şöyle bir oturdum düşündüm, memleketimin aday adaylarına baktım.

Reklam kokanların yanı sıra, aile boyu adaylıklarda bol bol listede yer almış. Halihazirdaki vekiller hariç (İçlerinde iki tanesi benim adamım), diğerlerinden PEH diyecek, reklamsız, riyazsız,amacı sadece hizmet olan 10 tane ancak ya çıkar ya çıkmaz. 

Memleketin bunca yıllık siyasi nabzını tutmuş biri olarak hayatımda ilk kez duyduğum isimler olduğu gibi, çok yakinen tanıyıpda bir işe yaramayacak olmayacak isimlerde var.

Aynen başlıktaki gibi, REKLAM KOKANLAR..

ADAY ADAYI ÇEŞİTLEMELERİ..

Aday adayı profiline baktığımda ortaya bir çeşitleme çıkıyor..

  1. Tavşan adaylar..

Özellikle maraton koşularında ve bisiklet yarışlarında, esas yarışmacıya zemin hazırlamak için önden koşarlar, rakipleri yorarlar ve esas yarışmacı son metrelerde attığı deparla yarışmayı kazanmayı hesaplar. Siyasette de, bu gibi tavşanlara; SEN ADAY OLMAZSAN KİMİN OLMASINI İSTERSİN” sorusu geldiğinde , falanca olsun diyerek, görevini tamamlar, havuç yemeye dönerler. (Havuç yeme olayı, muhtemelen sonraki seçimlerde belediye başkanlığı falan filandır)..

  1. Siyasette aile devamlılığı..

Büyüklerimiz der ki; para 40 yılda bir el değiştirirmiş (bu para bizim evin yolunu unutmuş sanki, yaşım 50 hala görünürlerde yok).. Hizmet etmek kutsaldır, amenna. Amma velakin bırakında birazda başkaları hizmet etsin. Bulunduğunuz yeri zirvede bırakıp, efsane olarak siyasi literatürde yer almaya devam edin.

  1. Danışman adaylar..

Adamcağız hasbelkader vekil danışmanlığı yapmış. Yememiş içmemiş kendiside aday adayı olmuş. Ablası vekil olmuş, kardeşi-yeğenisıra bende diyerek, Muhtar Resul Arslanhan’ı “sıra bize ne zaman gelecek …” diyerek kızdıranları da unutmamak gerek.

  1. Kendisini bulunmaz Bursa kumaşı zannedenler..

Adam çıkmış ortaya, “ben adayım” diyor. Hangi parti diyorsun, ben memleketin çocuğuyum, bu memlekete lazımım, kim beni isterse oraya gideceğim diyor. Bu tiplerde bu sene çıktı.

       5-   Cv.de aday etiketi bulunsun diyenler..

Bu tip aday adayları kendilerinindemeclise gideceklerine inanmadıkları bir aday adaylık süreci yaşarlar. Siyasi büyüklerimizden biri, herhangi bir makama aday olanların aklının % elli’si gider derdi. Bu gibi durumlar için, ne kadar aklı kaldı ölçer aletler icad edilmediğinden yav he he deyip geçmek lazım..

        6-  İsmail’in suçu ne..

Sıtkı Güvenç abim hiiçç kusura bakmasın. Bayrağı aldı, Celalettin bey’e devretti. Celalettin bey misyonu gereği, bu bayrağı aldı İçişleri Komisyon başkanlığına kadar çıkarttı. Kendimden biliyorum, işi düşen hiçbir vatandaşı geri çevirmeyerek, işlerini hakletti. Danışmanı Zekeriya kardeşim bu işi layiki ile yaparak, vatandaşla Celalettin bey arasında köprü vazifesini mükemmel yaptı.Şimdi ortaya çıkmanın hiçbir gereği yoktu. Millet belki direkt olarak yüzünüze karşı demiyor olabilir ama, madem ki böyle, sıra rektör İsmail’deydi, İsmail’in suçu ne diyor. Ben dost olduğum için bunu burada yazıyorum Sıtkı Güvenç abim.

Haa dersin ki; bir padişahlık için tüm şehzadeler aday olmuyor mu?..Lakin aralarından biri taht’a oturduğu vakit, diğerlerinin akibeti, Devletin milletin bekası için malum.

 

       7-   Kerameti kendinden menkul olanlar..

 Bunlar tamamen ayrı bir Cumhuriyet. Aynı bulunmaz bursa kuması dediğim tipler ama, bunları bulunmaz kumaştan ayrı değerlendirmek lazım. Adamın babası meşhurdur, ondan başka   behresi yoktur. Seçimden seçime memlekete gelir, sonra yıkılacağını bile bile çıkar meydana.

Adam sırtını bir meşhur markaya dayamıştır, işi gücü  faydalı insanları koruma bahanesi ile akraba-patronundan uzak tutmaya çalışır. Ben falanca’nın adamıyım diyerek meydana çıkar. Bunlardan da bir numara olmaz. Aslında etikete de ihtiyaçları yoktur amma, dediğim gibi kerameti kendilerinden menkuller, seçkin(!) insanlardır. İlerde  torun torbaya anlatacak bir  hikayeleri olur.

Daha çeşitleme çok amma, buradan sonraki tehlikeli sulara girer.

NOT:  Geçmiş dönemden bilenler bilir. Aleyhine yazdığım siyasetçilerimizden 4 tanesi görevdedir.  aleyhime yazı yazıldı diye beis içerisine girmeyesiniz. Sanırım mesajı aldınız.  Seçilirseniz beni unutmayın. Uğur Dilipak vekilim gibi, Abid  benim adamım gazları bu defa işe yaramaz. Çünkü mazot’la çalışıyorum:=))

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar