Abid VANLI

Abid VANLI

ALEVİ VE SÜNNİLERİN ARASINDA GEREKMEZ OT DAHİ BİTMESİN…

04 Kasım 2018 - 19:32

Geçtiğimiz hafta sonu Elif Ana türbesinde, bu yıl 27.si yapılan anma törenlerine katıldım. İç İşleri Komisyon Başkanımız Celalettin Güvenç, Ak Parti Milletvekili İmran Kılıç ve CHP Milletvekili Ali Öztunç, Valimiz Vahdettin  Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Erkoç  başta olmak üzere, Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş, Pazarcık Belediye Başkanımız Yakup Hamdi Bozdağ, Emniyet Müdürümüz, Askeri Erkan ve protokol üyeleri ile birlikte anma törenlerine büyük bir katılım oldu.

Konuşmalar hep yapıcı, birlik beraberlik ve ülke bütünlüğü üzerine idi. Her konuşmacının dudaklarından inci tanesi gibi dökülen kelimeler insanları mest etti.

Konuşmalardan benim dikkatimi çeken iki enstantaneyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birincisi  Müftü Celal Sürgeç’in Elif Ana’nın müşkülde olduğu vakitlerde, zamanın müftüsü alim insan, her Kahramanmaraşlının ismini bildiği Hafız Ali Efendi’ye sorun demesi.

Hafız Ali Efendi’nin ise, herhangi bir yardım ve benzeri durumlarda, Elif Ana’yı unutmayın demesi.

Bu durum, henüz Alevi ve Sünni’ler arasına ayrık otu veya gerekmez otlar girmeden önceydi.

Maalesef Avrupa başta olmak üzere Türk düşmanlarının yaptığı faaliyetlerle, yani aramıza ayrık ot veya gerekmez ot ekmeden önceki durumlar böyleydi.

Bizim evin ikinci katının duvarlarını ören, Çokyaşar köyü Elbistan obasından olan babamın Galov dayı dediği, bizimde Ali dayı dediğimiz, babamın kardeşim dediği bir alevi idi. Çocukları babam ahirete intikal etmeden önce, ne zaman Kahramanmaraş’a gelseler, mutlak surette babama uğrarlar, elini öperlerdi.

İkinci paylaşmak istediğim husus ise, Alevi Kültür Dernekleri  Genel Başkan Yardımcısının konuşması sırasında sarf ettiği; “ALEVİ VE SÜNNİLER ARASINDA GEREKMEZ OT BİTMESİN” cümlesi idi.

Şimdi niye bu hale geldik demenin hiç mantığı yok. Niye bu hale geldiğimizde, kimler tarafından getirildiğimizde, herkesin bildiği mevzular.

Anma törenlerinde,  Milletvekilleri Celalettin Güvenç, İmran Kılıç ve  Ali Öztunç başta olmak üzere konuşmacıların sarf ettiği dilek ve temenniler hep yapıcı ve olumlu idi.

Yaşanan olumsuzlukları unutup, gerekmez otların her  iki kesimin arasında girmemesi için, akil insanların, toplum liderlerinin ülkemizin geleceği için  taşın altına elini koyması gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar