Abid VANLI

Abid VANLI

1 KASIM’A DAİR..

07 Kasım 2015 - 10:24

 

Bu yazım içim daha kalantor bir başlık aradım dünden beri.. Lakin kafa bir  kere durdu mu, kolay kolay çalışmıyor..

Benim ilham kaynağım olan bülbül yuvası tatlısı ile de, bir süredir aram açık.. Dolayısıyla direk 1 Kasım’la giriş yapayım dedim. Ben beğenmedim başlığı, ama mevzuu  başlıkta değil, paylaşmak istediğim mesajda gizli.

Malum aliniz yarın ülkemizin kaderini belirleyecek bir seçim yaşayacağız. Süleyman Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süre ama, bu saate kadar kim nereye oy verecek büyük ölçüde bellidir..

Bendeniz seçim sürecinde, zamanımın  elverdiği ölçüde Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Mahir Ünal’ı takip etmeye çalıştım.

Biz meslekte artık mesajla ya da maille toplantıya çağırılma yaş ve kıdemini geçtik. Bu nedenle baştan, başka parti yok muydu diyenlere cevabımı vermiş olayım. Kim bizi bizzat çağırır, adam yerine koyar, bize karşı bir adım atar, bize ona karşı 10 adım atarız.

Bu takip sırasında, Mahir Ünal’ın kent merkezi, köy ve ilçelerde bir çok söylemlerini dinledim. Bu söylemlere cevap olacak beyanları, memleketimizin diğer muhalefet vekillerinin beyanatlarında  göremedim.

Zaten seçimin  genel  havası, emekliye, gençlere, garibana verilecek yardımların anlatılması ile vukuu buldu.

Ülkenin geleceğine  dair söylemlerde en dikkatimi çeken bölüm, Mahir Ünal’ın  sivil toplum örgütleri ile buluşmasında; muharebe sırasında, muhasebe olmaz cümlesi oldu.

Evet; muharebe’deyiz.

Özellikle, geometrik şekiller içerisinde ülkenin geleceğine dinamit koymaya çalışanların faaliyetlerine baktıkça, ve hala; tehditlerini sürdürdüklerine şahit olunca muharebe ve muhasebe olayını çok tuttum..

Fazla detaya gerek yok, 1 kasım seçimlerindeki kriterim muharebe’de muhasebe yapılmaz olacak..

SEÇİMİN KAZANANLARI..

Seçim tahminimi yaklaşık 1 ay önce Kahramanmaraş için 6-1-1 olarak yapmıştım. Bu tahminim hala geçerli. Siyasette 24 saat ne değiştirir orasını bilemem. Fakat bu seçimin kazananlarının olacağı kesin.

Ak Parti’de; 8. sıra adayı Oğuzkan Güzel, kesinlikle geleceği parlak bir siyasetçi olarak literatüre geçti.

CHP seçim öncesi Pazarcık için çok şeyler yapmış olan Kamil Dalkara’dan vazgeçerek, Ali Öztunç’u ilk sıraya yerleştirdi. Bu partinin iç meselesi olduğu için bize söz düşmez.

Siyasi konjonktür’ün değişmesi sonucu, CHP’nin HDP’ye giden oylarının geri dönmesiyle birlikte  Ali Öztunç, meclis sıralarında yerini alacak.

MHP’de ise adaylar arasında kazanan 3. Sıra adayı Zekeriya Öztürk. Geçmişte 1. sırada olmasına rağmen, MHP’nin baraj muhabbeti nedeniyle Meclis’e gidemeyen Zekeriya Öztürk, Elbistan’da bir hareketlilik kazandırdı.  6-1-1 sonucu değiştirmeyecek olan bu hareketlilik, Zekeriya Öztürk’e gelecek için ne fayda sağlar, onu da zaman gösterecek.

Tabiki seçimin kazananları yanında, mutlaka kaybedenleri de olacak. Bu seçimin kaybedenine en büyük aday, MHP’nin halihazirdaki  vekili ve 2. Sıra vekil adayı olan Sefer Aycan..

Sefer Aycan,  parti tabanı ile birlikte hakkımı helal etmiyorum dediği Kahramanmaraşlılardan bir sempati göremedi.

Muhtemelen 2-3 aylık vekilliğinin kartvizinde yer alması ile teselli bulacak..

Son Yazılar