“ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI” KUTLANDI

Her yıl 1-7 Aralık tarihleri arasında acil sağlık hizmetlerinin tanıtımını ve toplumsal farkındalığı artırabilmek amacı ile kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’na ilişkin Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz bazı açıklamalarda bulundu.

06 Aralık 2018 - 15:27

Her yıl 1-7 Aralık tarihleri arasında acil sağlık hizmetlerinin tanıtımını ve toplumsal farkındalığı artırabilmek amacı ile kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’na ilişkin Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz bazı açıklamalarda bulundu:

 

“Acil sağlık hizmetleri, vatandaşlarımıza herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saati ücretsiz olarak verilmektedir. Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 acil sağlık hizmetleri ülkemiz ve ilimiz geneline tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır. 

 

Ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması öncelikli hedeflerimizdendir.”

 

Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakıalara; kentlerde 10, kırsalda 30 dakikadaulaşma oranlarının yüzde 90'ın üzerineçıkarılarak gelişmiş ülkelerdeki ulaşma sürelerinin yakalandığını, ilde 2018 yılında kentsel alanlarda ilk 10 dakika içerisinde vakıalara ulaşma oranının %97(2017 yılı %95), kırsal alanlarda ilk 30 dakika içerisinde vakıalara ulaşma oranının ise %88 (2017 yılı %85) olarak gerçekleştiğini, İl genelinde 112 acil sağlık hizmetleri olarak; Kentsel vakıalara ortalama 5 dakikada, Kırsal vakıalara ise ortalama 18 dakikada ulaşım sağladıklarını, kırsal bölgelerde 30 dakika üzerinde ulaşılan yerlerin çokluğu ve bölge olarak farklı ilçelerde bulunmaları nedeniyle ulaşım sürelerinde uzamalar meydana geldiğini, mevcut istasyon ve bölge durumlarının detaylıca takip edilmekte olduğunu ve kırsal alandaki vakıalara daha hızlı erişimin sağlanabilmesi için gerekli planlamaların İl Sağlık Müdürlüğünce yapıldığını açıklamıştır.

 

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü’nün imkanlarına da değinen Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, “Acil Sağlık Hizmetlerinin en iyi şekilde sunulması için her türlü coğrafi ve iklim şartlarında hastalara ulaşabilmek amacıyla o şartlara uygun ambulanslar temin edilmiştir. İl genelinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan ambulans sayısı Sağlık Bakanlığımız tarafından mart ayında kurumumuza tahsisi yapılan 2adet yeni ambulansla birlikte 73adet olmuştur. (64 adet panelvan, 6 adet Kar paletli, 1 adet Snow-Track, 1 adet obez ve 1 adet 4 yataklı ambulans) Kahramanmaraş’ta kışın zor şartlarda kar paletli ambulanslarımızla 2017 yılında 45adet vakıaya, 2018 yılı ilk 11 ayında 19 vakıaya ulaşılmıştır. Kahramanmaraş 112 Acil Sağlık Hizmetleri bugün itibariyle il genelinde toplam 40 adet istasyon ve toplam673 personel ile hizmet sunmaktadır. Personellerimizin unvan bazında dağılımları ise şu şekildedir. Doktor 18, Paramedik 176, ATT 297, Yardımcı Sağlık Personeli 35, Şoför 136, VHKİ-Teknisyen 11” demiş ve bu imkanlarla yapılan hizmetleri şöyle aktarmıştır:

 

“İlimizde yaklaşık 3 yıldan bu yana 112 Çağrı Merkezi tek bir çatı altında toplanmış olup ilgili tüm birimler için (jandarma, itfaiye, AFAD, orman, sağlık) tek numara (112) uygulaması kapsamında gelen tüm çağrılardan acil sağlık hizmetleri alanını ilgilendiren 2018 ilk 11 ayında 94.257 kişiye 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak hizmet götürmüş bulunmaktayız.

 

Ayrıca 2018 ilk 11 ayında 602 kişinin ileri tetkik ve tedavilerinin yapılabilmesi amacıyla il dışına sevkleri yine 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Ortak çağrı merkezine gelen çağrıların yaklaşık %60’ının asılsız çağrılar olduğunu ve vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmalarını rica eden İl Sağlık Müdürü Öksüz:

 

“Ülkemizi, dünyaya örnek gösterilen bir düzeye ulaştıran hava ambulans hizmetleri ile uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıpları ve sakatlıkların önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir.

 

2009 yılında hizmet vermeye başladığımız Hava Ambulansı ile ilimizden Toplam 435 kişi tedavilerinin yapılabilmesi amacıyla il dışına nâkilleri gerçekleştirilmiştir. 2018 ilk 11 ayındaHava Ambulans Sevk Sayısı 35 olup bunlardan 33 tanesi uçak ambulans 2 tanesi ise helikopter ambulansla sevk edilmiştir.

        

Acil Sağlık Hizmetlerimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan UMKE ekiplerinin ilde aktif olarak gönüllülük esasına göre hizmet vermekte olduğunu, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personeli sayısının bugün itibariyle 153 olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Öksüz:

 

“Acil Sağlık Hizmetleri haftasında bir kez daha vurgulamak gerekirse acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambasının yandığı görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafiği tehlikeye atmayacak şekilde fermuar sistemiyle ambulansa yol verilmesi vakıalara erişimdeki zaman açısından son derece önemlidir.

 

1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası münasebetiyle her türlü zorlu şartlar altında, gece-gündüz, sıcak-soğuk, kar-kış demeden acil sağlık yardımına ihtiyaç duyan hastalarımıza ve kazazedelerimize sağlık hizmeti götürebilmek için 7 gün 24 saat özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanı mesai arkadaşlarımın Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyor, verdikleri emekler için teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum”. Dedi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekir İçme Suyu Çalışmalarının %70’i Tamamlandı
Tekir İçme Suyu Çalışmalarının %70’i Tamamlandı
 SANKO Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencileri İftarda Buluştu
SANKO Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencileri İftarda Buluştu